Aktuální informace o COVID-19 a diagnostických metodách podporujících jeho stanovení

Aktuální informace o COVID-19 a diagnostických metodách podporujících jeho stanovení

Informace o COVID-19

COVID-19 je infekční onemocnění způsobené nedávno objeveným koronavirem SARS-CoV-2. Jedná se o nový kmen koronaviru, který dosud nebyl u lidí detekován.

Na konci prosince 2019 čínské orgány veřejného zdraví informovaly o několika případech akutního respiračního syndromu ve městě Wu-chan, provincie Chu-pej v Číně. Čínští vědci identifikovali nový koronavirus jako hlavního původce onemocnění. Počáteční ohnisko ve Wu-chanu se rychle rozšířilo a ovlivnilo další části Číny. Případy byly brzy zaznamenány i v několika dalších zemích. Od té doby byla pozorována další ohniska a skupiny nakažených v Asii, Evropě, Austrálii, Africe a Americe.

Koronavirus lze testovat prokázáním jeho přítomnosti v nosohltanové sliznici nebo stanovením protilátek proti koronaviru v těle. Při výběru testu a zejména při interpretaci jeho výsledku je třeba pečlivě zvážit výhody a omezení jednotlivých metod. U symptomatických pacientů je první volbou molekulární test na koronavirus ze vzorku z nosohltanu. Nicméně negativní výsledek molekulárního testu na COVID-19 nevylučuje zcela koronavirovou infekci. Testy na protilátky ze vzorku krve pomáhají při diagnostice zejména u případů s dlouhodobými respiračními obtížemi. Pozitivní výsledek testu na protilátky proti koronaviru lze dále potvrdit pomocí doplňující metody, která zvýší spolehlivost výsledků. Nicméně, imunitu vůči koronaviru nebo její trvání však nelze přímo vyhodnotit na základě testu na protilátky.

Pro zvětšení klikněte na obrázek
Pro zvětšení klikněte na obrázek


Informace o dalších markerech naleznete zde.


Literatura

European Centre for Disease Prevention and Control